HomeLeaders
Marine Aircraft Group 31

 

Marine Aircraft Group 31

2nd MAW • MAG-31 • MCAS BEAUFORT SC
MAG 31 Leaders
Colonel<br>William R. Lieblein MAG-31 Commanding Officer
SHARE

Colonel Bill “Beavis” Lieblein was born in Jackson, Michigan in 1965. He graduated from GMI Engineering & Management Institute in 1988 with a degree in Industrial Engineering. He underwent flight training in Corpus Christi, Texas; Kingsville, Texas; and Jacksonville, FL.

1st Lieutenant Lieblein reported to VMFA-451 at MCAS Beaufort, SC in August, 1993. While assigned to VMFA-451, he served as the Intelligence Officer, CMCC Officer and Schedules Officer. He made one Western Pacific deployment with the Warlords.

Captain Lieblein reported to 3rd Battalion 6th Marines at Camp Lejeune, NC in June 1995 as a Forward Air Controller, and made one Western Pacific deployment with the battalion.

Captain Lieblein reported to VMFA-251 at MCAS Beaufort, SC in June 1996 as the Pilot Training Officer. While assigned to the Thunderbolts, he attended the Weapons and Tactics Instructor Course and Marine Division Tactics Course.  He made one deployment with the Thunderbolts and Carrier Air Group One aboard the USS George Washington to the Persian Gulf in support of Operation Southern Watch.
Captain Lieblein reported to the Marine Aviation Weapons and Tactics Squadron One (MAWTS-1) at MCAS Yuma, AZ in January 1999. While at MAWTS-1, he served as the Schedules/CMCC Officer, F/A-18 Division Head and TacAir Dept Head. 

In July 2002, Major Lieblein reported to US Army Command and General Staff College at Fort Leavenworth, KS.  Upon graduation in June, 2003, he received orders to VMFA-122 at MCAS Beaufort, SC.  He served as the Aircraft Maintenance Officer and Executive Officer, and made one Western Pacific deployment with the Crusaders.  From July 2005 to June 2006, he served as the MAG-31 Training Officer Cell Section Head.

Lieutenant Colonel Lieblein assumed command of VMFA-122 in June 2006. While in command, the Crusaders made one Western Pacific deployment. He relinquished command in January 2008 and assumed the duties as the MAG-31 Safety Officer.

Lieutenant Colonel Lieblein reported to Special Operation Command at MacDill AFB, FL in July 2008 and served as the Global Force Management Branch Chief. 

In July 2010, Colonel Lieblein reported to 2d Marine Division as the Air Officer at Camp Lejeune, NC and was subsequently assigned as the Fires and Effects Coordinator for 2d Marine Division (Forward).  From February 2011 to March 2012, he deployed to Camp Leatherneck, Afghanistan in support of Operation Enduring Freedom.

In August 2012, Colonel Lieblein reported to Marine Forces Command at Norfolk, VA as an aviation officer.  He assumed command of MAG-31 on 20 May 2013. 

SHARE